sopotfringe.pl

O Sopocie

Sopot rozciąga się między Gdańskiem a Gdynią, jest miastem na prawach powiatu – najmniejszym takim miastem w Polsce pod względem liczby mieszkańców.

O Sopocie

Sopot to miasto uzdrowiskowe, nadmorski kurort, słynący ze swojego molo i festiwalu piosenki, który organizuje w Operze Leśnej. Wcześniej Sopot był wsią Opactwa Cystersów w Oliwie. Sopot jest miastem, w którym stosunkowo dobrze się żyje, bezrobocie jest niskie. O tej miejscowości usłyszano już w XIII wieku. W XVIII w Sopocie budowano domki letniskowe. Już wtedy było to miejsce atrakcyjne turystycznie.

O Sopocie

W 1823 roku powstały w Sopocie budynki uzdrowiskowe. Wcześniej pojawiło się pierwsze kąpielisko. Pod koniec wieku powstała kolej, a następnie tor wyścigów konnych. W czasie wojny Sopot był częścią Trzeciej Rzeszy. Podczas wojny młode miasto nie było wolne od ataków i zniszczeń. Ludność niemiecka zamieszkująca tereny tego wypoczynkowego miasteczka została wysiedlona po wojnie. Obecnie Sopot jest prężnie rozwijającym się małym miastem, w którym nadal istnieją świetnie zachowane kamienice.

O Sopocie

W mieście mieszka mniej niż czterdzieści tysięcy mieszkańców. Większość to ludzie starsi, co można zresztą zauważyć, kiedy przechadzamy się ulicami Sopotu. W Sopocie znajdziemy wiele ładnych kościołów, Latarnie Morską, grodzisko wczesnośredniowieczne, Trójmiejski Park Krajobrazowy, Krzywy Domek. Ten ostatni widać na pocztówkach sopockich. Jest on dosyć młodym budynkiem, został zbudowany w 2004. Mieszczą się tam głównie miejsca, gdzie zjemy coś dobrego, a także napijemy różnych alkoholi. W Sopocie znajduje się Wydział Zarządzania i Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego, w związku z czym w Sopocie osiedla się coraz więcej młodych ludzi.

Artykuł dzięki: